Hej
Precis som styrelsen skriver i det senaste inlägget på föreningens hemsida så har vi i det senaste fått positiva besked om att Smittskydd Västra Götaland kommer öppna kommunens idrottshallar med start måndag den 15 mars.
Vi ledare längtar efter er spelare och efter att få träna och spela innebandy igen. Vi känner nog samtliga i i truppen en stor besvikelse och frustration över säsongen som gått och de utmaningar som samhället i stort har fått och får utså i denna Pandemi. Det har varit många olika besked, i ena stunden öppna för träning och matcher och sen i andra stunden få stänga ned verksamheten helt. Att var på plats i Skola eller inte osv.
Vi vet att Idrotten är otroligt viktigt i detta, att få ha något att gå till och hålla fast vid och känna tillhörighet till.
Framåt.
Nu får vi återigen möjligheten att i ett första skeende påbörja utomhusträning för gruppen och vi smyger igång redan idag kl 19:00 i Furulund.
Förhoppningsvis i närtid får vi också möjlighet att starta upp innebandyträning. Den frågan styr vi inte över och vi får invänta styrelsen besked kring om, hur och när vi kan komma igång inomhus.
Spelarmöte Söndag 21/3
Vi kommer kalla samtliga spelare till ett möte utomhus nu på söndag. Vi ser vikten av att träffas för att samla upp tankar och känslor kring det som varit samt också ta steget och börja blicka framåt.
Vi har mycket kul framför oss om vi bara håller ihop och kämpar tillsammans genom detta.
Mötet är obligatoriskt. Kan man ej närvara så meddelar man detta i kallelsen. Vi kommer efter mötet träna tillsammans för dem som vill och kan.
Tveka inte att höra av er med tankar och funderingar till oss!
Med Vänliga Hälsningar
Ledarna.