Hoppas alla haft en härlig sommar. Nästa vecka är det äntligen dags att starta upp innebandysäsongen 26/27.
Våra träningstider är enligt följande:
Tisdagar Kronaskolan 18-19:30
Torsdagar Älvängenhallen 17-18:15
Kallelser skickas ut via SportAdmin 2-4 dagar innan respektive träning. OBS! Det är viktigt att ALLA kallelser besvaras. Besvaras ej kallelsen utgår vi ifrån att ni ej kommer. Anledningen är dels en ren säkerhetsfråga, vi ledare behöver veta hur många spelare som är på plats eller väntas komma i GOD TID innan träningen börjar. Dessutom underlättar det vår planering avsevärt och ger oss bättre möjligheter att strukturera upp och organisera träningen så bra som möjligt.
Vi förväntar oss också att alla spelare kommer i god tid till träning, med utrustning avsedd för ändamålet. Glasögon är obligatoriskt under träning såväl som match (finns att låna vid behov). Passa också på att se över klubbans längd och skick så att den är lämplig att använda (tumregeln är upp till navelhöjd +/- ca 5-10 cm). Då hallarna ibland har dåligt fäste kan det också vara klokt att välja bra inneskor med lämplig sula.
Ledare
Vi hade en fantastisk säsong 25/26 men fin utveckling på samtliga vis. Lagen växte stabilt vilket så klart är jätteskoj och ett viktigt kvitto på att vi har roligt och trivs tillsammans. Men för att matcha spelartillväxten måste vi också bli fler ledare. Främst saknas ledare till barn födda 2017. Vi har anmält två lag till seriespel i höst. Får vi inte in minst 2-3 (men helst fler) ledare till kommer vi behöva tänka om vad gäller seriespel, vilket kommer leda till mindre speltid för barnen. För att bli ledare krävs inga förkunskaper om innebandy och föreningen står för ledarutbildning. Intresserad? Hör av dig till oss i ledargruppen, antingen direkt i hallarna, alternativt via kontaktuppgifter som finns på lagsidan.
Matchställ
Det är hög tid att leta upp och se över erat barns matchställ. Prova dem och återkoppla till oss ledare om storleken ej stämmer längre. Samtliga plagg som ej används behöver lämnas åter till föreningen.
Vill du provträna med oss?
Vi välkomnar nya spelare att komma och provträna med laget. Hör av er till någon av oss tränare, se även länk Börja spela innebandy för vidare information. Kontaktuppgifter finns här på hemsidan. Vi har också en lathund till nya spelare som vi gärna skickar ut vid intresse.
Med allt detta sagt får vi passa på att hälsa er alla varmt välkomna till säsongen 26/27. Hoppas att ni ser fram emot det lika mycket som vi gör. Vi ses i hallarna!
//Med vänliga hälsningar från ledargruppen Ale IBF P16/17